Współpraca z zagranicą

Do tej pory znaliśmy Grecję tylko z lekcji historii i geografii. Wiedzieliśmy, to właśnie tu narodziła się cywilizacja europejska. Wielu z nas marzyło o tym, żeby móc kiedyś odwiedzić ojczyznę demokracji i teatru. Nie wiedzieliśmy, że te nasze marzenia tak szybko się spełnią. Dzięki temu, że nasza szkoła od wielu już lat realizuje program Comenius, mogliśmy zwiedzić niektóre zakątki tego pięknego kraju oraz poznać jego mieszkańców i kulturę.

Nasza drużyna Comeniusa ze swoimkoordynatorem p. Tomaszem Suchańskim oraz p. dyrektor Małgorzatą Wzorek - Saran reprezentowała Polskę na międzynarodowym spotkaniu projektu ‘Recycle Today for a Better Tomorrow’, które odbyło się w Grecji w dniach 10-16.03.2013.

 

    10 marca wczesnym rankiem wylecieliśmy z Warszawy do Salonik. To piękne, starożytne miasto przywitało nas gorącym słońcem i wspaniałą pogodą. Tu spotkaliśmy kolegów z Łotwy i Hiszpanii, razem udaliśmy się w dalszą podróż do Komotini – celu naszej wyprawy. Dojechaliśmy późnym wieczorem i od razu poznaliśmy tamtejszy styl życia, gdyż jeszcze tego samego wieczoru, zostaliśmy zaproszeni na kolację do restauracji. Zmęczeni, ale zafascynowani miasteczkiem i gościnnością gospodarzy, dopiero późną nocą dotarliśmy do naszych greckich rodzin.

     Drugiego dnia rano spotkaliśmy się z kolegami z Grecji, Łotwy, Hiszpanii, Rumunii i Turcji. Po krótkim zapoznaniu szybko zabraliśmy się do pracy. Poznaliśmy różne systemy edukacji , my przedstawiliśmy prezentację o tym, jak wygląda nauka w Polsce. Następnie zwiedziliśmy szkołę naszych gospodarzy i uczestniczyliśmy w ich lekcjach . Potem odpoczywaliśmy na świeżym powietrzu, opalaliśmy się i spacerowaliśmy po Komotini. Wieczorem wszyscy razem znów wybraliśmy się na kolację do restauracji.

   Grecy przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji. Zwiedziliśmy wiele pięknych i ciekawych miejsc. Byliśmy w muzeum historycznym East Macedonia and Thrace, Muzeum Folkloru oraz w fabryce jedwabiu. Pani przewodnik, kobieta z wielkim poczuciem humoru, piękną angielszczyzną (później dowiedzieliśmy się, że to rodowita Angielka, która zakochała się w Grecji) wtajemniczyła nas w tajniki produkcji jedwabiu. Dzięki niej doskonale bawiąc się, wiele się nauczyliśmy.
Bardzo serdecznie przyjęły nas władze Komotini, spotkaliśmy się z burmistrzem miasta, który okazał się bardzo sympatycznym i miłym człowiekiem.
Najbardziej zachwycił nas widok na Morze Egejskie. Uczyliśmy się o nim na historii i geografii, a teraz chodziliśmy po jego brzegu. Wszystko to dzięki p. Tomkowi, który uwielbia plaże i morskie okolice. Do Alexandroupolis dotarliśmy późnym popołudniem, ale i tak pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa. Szybko pozbyliśmy się butów i biegiem wskoczyliśmy do wody. Bardzo fajne uczucie -moczyć nogi po kolana w morzu, gdy w Polsce szalały śnieżyce.
Naszym dużym sukcesem była wspinaczka kamienistymi szlakami na szczyt góry w Dadii. Trud się opłacił, widoki zapierały dech w piersiach. Tracja zauroczyła nas swoimi krajobrazami.

     Grecy to bardzo sympatyczni i gościnni ludzie, chcieli zapewnić nam jak najwięcej atrakcji, nie pozwoli na chwilę nudy. Nasi gospodarze zorganizowali nam wiele różnych rozrywek – dyskoteki, kręgle, spotkania w kawiarni i …. Zakupy.

Chcieliśmy, żeby nasza wycieczka trwała jak najdłużej. Gdy nasi rodzice dzwonili, mówiliśmy, że jeszcze zostajemy, bo nie chcemy tak szybko wracać do Polski i „wykrakałyśmy” Gdy dotarliśmy na lotnisko w Salonikach, okazało się, że nasz lot z powodu strajku jest odwołany. Linie lotnicze zapewniły nam hotel. Byliśmy bardzo szczęśliwi! Nigdy jaszcze nie mieszkaliśmy w tak luksusowym miejscu.
Dzięki tym sześciu dniom spędzonym w Grecji, poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, zwiedziliśmy piękne miejsca, zapoznaliśmy się z grecką kulturą i rozwinęliśmy nasze umiejętności językowe. Najtrudniej nam było się rozstać z nowymi przyjaciółmi. Mamy nadzieję, że niedługo znów się spotkamy. Teraz utrzymujemy kontakty mailowe.

   Na pewno te piękne chwile na zawsze pozostaną w naszych sercach i bardzo miło będziemy wspominać pobyt w Grecji.

 

 

Reforma oświaty

dobraszkola

Sport

 • Najlepsze w powiecie +

  Nasze dziewczęta z klas VI wygrały rywalizację Powiatowych Igrzysk Dzieci w mini koszykówce. Pierwsze zawody na szczeblu gminy zakończyły się Zobacz całść
 • Drużyna Energii +

  Szkoła nasza przystąpiła do ogólnopolskiego turnieju edukacyjno-sportowego pod nazwą „Drużna energii”. Główny cel tego projektu to zachęcenie młodych ludzi do Zobacz całść
 • Gminne sztafetowe biegi przełajowe +

  28 września 2017 roku odbyły się Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt i chłopców dla Szkół Podstawowych z terenu Gminy Strzyżewice. Zobacz całść
 • Rajd rowerowy po raz drugi +

  Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej mieli możliwość uczestniczenia w rajdzie rowerowym organizowanym przez Gminną Bibliotekę publiczną w Strzyżewicach. Zobacz całść
 • Rozgrywki mini-koszykówki dziewcząt za nami… +

  W lutym i marcu bieżącego roku drużyna koszykarek ( klasy V i VI ) naszej szkoły brała udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Zobacz całść
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Warto zapamiętać

 • W Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bystrzycy Starej realizowany jest projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata
  Zobacz całść
 •  „Nie przyszłam po to, by wam pieścić uszyI kwiatów składać wiązankę różową Lecz by niedoli milczącej dać słowoI sięgać do waszej
  Zobacz całść
 • www.reformaedukacji.men.gov.pl – specjalny serwis informacyjny o zmianach w systemie edukacji. Na stronie internetowej „Dobrej Szkoły” znaleźć można najważniejsze informacje na
  Zobacz całść