Współpraca z zagranicą

W dniach 4 – 10 listopada 2012 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie szkół partnerskich rozpoczynające realizację projektu Comenius - Recycle Today for a Better Tomorrow. Uczestnicy zebrali się w rumuńskim mieście Craiova, w celu omówienia sposobu realizacji głównych założeń projektu oraz zaplanowania wizyt w poszczególnych krajach partnerskich. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy i nauczyciele z Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Grecji, Łotwy i Polski. Naszą szkołę reprezentowali: pan Tomasz Suchański koordynator projektu, nauczyciel języka angielskiego, pani Elżbieta Sztejman-Dec nauczyciel biologii oraz pan Łukasz Kowalski nauczyciel matematyki. Początek spotkania to głównie prezentacje poszczególnych uczestników projektu oraz rozmowy na temat działań podejmowanych przez szkoły i środowisko lokalne, które mają na celu zagospodarowanie odpadów, ochronę środowiska i promowanie alternatywnych metod pozyskiwania energii.

W przerwach między rozmowami, gospodarze prezentowali tradycyjne tańce rumuńskie, częstowali potrawami regionalnymi oraz oprowadzali po szkole. Kolejny dzień upłynął na prezentacji gier związanych z ekologią a wykonanych przez dzieci z różnych szkół, oczywiście gry były angielskojęzyczne.

Po kilku dniach rozmów i dyskusji ustalony został harmonogram kolejnych spotkań. W marcu 2013 dzieci pod opieką nauczycieli wyjadą na spotkanie do Grecji, a w czerwcu odbędą się zajęcia projektowe na Łotwie. Dzięki takim wyjazdom uczniowie będą mieli możliwość nawiązania nowych, ciekawych znajomości oraz zapoznania się z tradycjami i kulturą innych krajów europejskich. Będzie to dla nich niezapomniana lekcja, jak również motywacja do wytężonej nauki języków obcych, bez których komunikacja z młodzieżą z innych krajów byłaby ograniczona.

Nie samą pracą żyje człowiek… udało nam się również zobaczyć ciekawe zabytki oraz malownicze miasteczka położone w rumuńskiej części Karpat. Zwiedziliśmy miasto Brasov, reprezentujące różne style architektoniczne, z ratuszem, którego początki sięgają 1410 . Gospodarze zabrali nas również do zamku w Branie, który dzięki książce Brama Stokera uchodzi za siedzibę mitycznego wampira Draculi (choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał). Ostatni dzień naszej wizyty spędziliśmy w stolicy Rumunii – Bukareszcie, zwiedzając zabytki oraz rozmawiając na temat naszych wrażeń z pobytu. Mamy nadzieję, że w 2014 roku będziemy gościć naszych zagranicznych przyjaciół w Polsce.

 Comenius Team

Reforma oświaty

dobraszkola

Sport

 • Najlepsze w powiecie +

  Nasze dziewczęta z klas VI wygrały rywalizację Powiatowych Igrzysk Dzieci w mini koszykówce. Pierwsze zawody na szczeblu gminy zakończyły się Zobacz całść
 • Drużyna Energii +

  Szkoła nasza przystąpiła do ogólnopolskiego turnieju edukacyjno-sportowego pod nazwą „Drużna energii”. Główny cel tego projektu to zachęcenie młodych ludzi do Zobacz całść
 • Gminne sztafetowe biegi przełajowe +

  28 września 2017 roku odbyły się Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt i chłopców dla Szkół Podstawowych z terenu Gminy Strzyżewice. Zobacz całść
 • Rajd rowerowy po raz drugi +

  Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej mieli możliwość uczestniczenia w rajdzie rowerowym organizowanym przez Gminną Bibliotekę publiczną w Strzyżewicach. Zobacz całść
 • Rozgrywki mini-koszykówki dziewcząt za nami… +

  W lutym i marcu bieżącego roku drużyna koszykarek ( klasy V i VI ) naszej szkoły brała udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Zobacz całść
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Warto zapamiętać

 • W Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bystrzycy Starej realizowany jest projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata
  Zobacz całść
 •  „Nie przyszłam po to, by wam pieścić uszyI kwiatów składać wiązankę różową Lecz by niedoli milczącej dać słowoI sięgać do waszej
  Zobacz całść
 • www.reformaedukacji.men.gov.pl – specjalny serwis informacyjny o zmianach w systemie edukacji. Na stronie internetowej „Dobrej Szkoły” znaleźć można najważniejsze informacje na
  Zobacz całść