Św. Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość” powiedział - Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka. Słowa tego Wielkiego Polaka stały się mottem naszych działań, których celem było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Inaugurację naszych działań stanowiła uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz obchody 100-lecia istnienia szkoły. Z tej okazji wydano rys monograficzny, ufundowano nowy sztandar, przygotowano okolicznościowe wystawy.  Planując nasze działania, dołożyliśmy wszelkich starań, aby przybliżyć uczniom wartość idei niepodległości. W ramach Roku dla Niepodległej organizowaliśmy akademie, apele,  projekty edukacyjne o tematyce niepodległościowej. Posadziliśmy Dąb Niepodległości, przy którym znajduje się pamiątkowa tablica. Odsłoniliśmy tablicę poświęconą wszystkim Tym, którzy sercem, talentem, pracą tworzyli historię szkoły w Bystrzycy Starej. 

W tym wyjątkowym roku obchodziliśmy także 40-lecie Szkolnego Klubu Sportowego Trops. Podsumowaniem działalności klubu było wydanie monografii SKS.
Szkoła włączyła się w realizację wielu projektów ogólnopolskich m.in.: Szkoła Niepodległej, BohaterOn w Twojej Szkole, Rekord dla Niepodległej, Rekordowy Polonez na 100-lecie odzyskania niepodległości. Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych   i rozwijających konkursach, kształtujących właściwe postawy społeczne i poszerzających wiedzę z zakresu historii. Przykładem może być - Ogólnopolski Konkurs Fotograficzno-Literacki Zamknij w kadrze, opowiedz piórem  z biało-czerwonym atramentem, Wojewódzki Konkurs  Interdyscyplinarny Historyczne miejsca, historyczne postacie  100 lat Niepodległej  w Lublinie ,Wojewódzki Konkurs Literacki Niepodległa, nasza, jedyna, Powiatowy Konkurs Historyczny Ojcowie Niepodległości, Regionalny Konkurs Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym. Jako szkoła zorganizowaliśmy konkursy: plastyczny, historyczny, recytatorski, gminny konkurs wiedzy o patronie szkoły, fotograficzny - Moja Bystrzyca, moja okolica w obiektywie. 100 fotografii Gminy Strzyżewice na 100-lecie odzyskania Niepodległości. 
Mając na uwadze to, iż oddziaływania edukacyjne i wychowawcze mogą mieć bardzo różnorodny charakter, zachęcaliśmy też uczniów do przygotowania gazetek okolicznościowych, wystaw prac plastycznych  i fotograficznych, koncertu pieśni patriotycznych, wykonanie godła techniką origami, patriotycznego wystroju sal lekcyjnych. Całkowicie odmienną formą działań,   o szerokich walorach wychowawczych, były wyjazdy edukacyjne uczniów-wycieczki, rajdy oraz odwiedzanie miejsc pamięci na terenie gminy Strzyżewice.
 Dużym zainteresowaniem cieszyły się następujące inicjatywy: festyn rodzinny, piknik sportowy czy Bieg dla Niepodległej. W realizację działań zaangażowali się uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz społeczność lokalna. 
Najmłodsi aktywnie włączyli się w obchody rocznicowe: poznali legendy związane z początkami państwa polskiego, symbole narodowe, sylwetki sławnych Polaków, wykonali flagę z białych i czerwonych serc, ułożyli alfabet współczesnego Polaka, przygotowali Pokaz Mody Patriotycznej. Zwieńczeniem podejmowanych inicjatyw, a także okazją do podsumowania   był 9 listopada 2018 r. W tym dniu odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto podkreślić, że dołożyliśmy starań, aby działania związane z wychowaniem do wartości  i edukacją patriotyczną wzbogacały i uatrakcyjniały proces edukacyjno – wychowawczy.
Rok dla Niepodległej był wyjątkową lekcją patriotyzmu. Podjęte inicjatywy rozwijały postawy  patriotyczne, kształtowały poczucie tożsamości narodowej, uświadamiały znaczenie wolności w życiu każdego człowieka i narodu.

Reforma oświaty

dobraszkola

Sport

 • Najlepsze w powiecie +

  Nasze dziewczęta z klas VI wygrały rywalizację Powiatowych Igrzysk Dzieci w mini koszykówce. Pierwsze zawody na szczeblu gminy zakończyły się Zobacz całść
 • Drużyna Energii +

  Szkoła nasza przystąpiła do ogólnopolskiego turnieju edukacyjno-sportowego pod nazwą „Drużna energii”. Główny cel tego projektu to zachęcenie młodych ludzi do Zobacz całść
 • Gminne sztafetowe biegi przełajowe +

  28 września 2017 roku odbyły się Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt i chłopców dla Szkół Podstawowych z terenu Gminy Strzyżewice. Zobacz całść
 • Rajd rowerowy po raz drugi +

  Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej mieli możliwość uczestniczenia w rajdzie rowerowym organizowanym przez Gminną Bibliotekę publiczną w Strzyżewicach. Zobacz całść
 • Rozgrywki mini-koszykówki dziewcząt za nami… +

  W lutym i marcu bieżącego roku drużyna koszykarek ( klasy V i VI ) naszej szkoły brała udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Zobacz całść
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Warto zapamiętać

 • W Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bystrzycy Starej realizowany jest projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata
  Zobacz całść
 •  „Nie przyszłam po to, by wam pieścić uszyI kwiatów składać wiązankę różową Lecz by niedoli milczącej dać słowoI sięgać do waszej
  Zobacz całść
 • www.reformaedukacji.men.gov.pl – specjalny serwis informacyjny o zmianach w systemie edukacji. Na stronie internetowej „Dobrej Szkoły” znaleźć można najważniejsze informacje na
  Zobacz całść